Overview
Specification
S63FH-YD03
S63FH-YD03 Basic Information
| Panel Model | S63FH-YD03 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SDI |
| Descrition | PDP ,63 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | PDP |
| S63FH-YD03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -5 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | NTSC/PAL |
S63FH-YD03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 34 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.242×0.726 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.726×0.726 mm (H×V) |
| Weight | 26.0Kgs |
| Active Area | 1393.92×784.08 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1469.43×851.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 28.28 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
S63FH-YD03 Optical Features
| Brightness | 635 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 68.72B (12-bit) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
S63FH-YD03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 100Hz |
|---|
S63FH-YD03 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
S63FH-YD03 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (6 ch, 10-bit) |
| Interface Type | Connector |
