Overview
Specification
SG12864A

SG12864A Basic Information
| Panel Model | SG12864A |
|---|---|
| Panel Brand | Amson |
| Descrition | STN-LCD ,2.9 inch, 128×64 |
| Panel Type | STN-LCD |
| SG12864A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
SG12864A Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 48 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.52×0.52 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.52×0.52 mm (H×V) |
| Active Area | 66.52×33.24 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.0×40.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 93×70 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.7 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ2.5) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SG12864A Optical Features
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | Y |
SG12864A Electronics Feature
| Driver IC | COB Built-in SBN6400G |
|---|---|
| Driving Method | Duty: 1/64 |
SG12864A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
SG12864A Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit parallel |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 4.5/10mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Pad |
