Overview
Specification
SP10Q002

SP10Q002 Basic Information
| Panel Model | SP10Q002 |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | FSTN-LCD ,4.0 inch, 240×160 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| SP10Q002 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
SP10Q002 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240×160 (HQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 72 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.350×0.350 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.350×0.350 mm (H×V) |
| Weight | 80g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 83.985×55.985 mm (H×V) |
| Bezel Area | 90.1×62.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 120×80 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SP10Q002 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 20 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 160/110 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40 (Typ.)(CR≥2, Φ2-Φ1) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
SP10Q002 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driving Method | Duty: 1/160 |
SP10Q002 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 300V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 30/70/85KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000V (Min.)(Ta=+25℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
SP10Q002 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.9mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 52103-1217, Pitch:1.0 mm, Pin:12 pins |
