Overview
Specification
SP12N01L6ALCZ

SP12N01L6ALCZ Basic Information
| Panel Model | SP12N01L6ALCZ |
|---|---|
| Panel Brand | KOE |
| Descrition | FSTN-LCD ,4.8 inch, 256×64 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| SP12N01L6ALCZ Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Vibration Resistance | 2.0G (19.6 m/s²) |
| Remarks | Film type black/white (Positive/negative) |
SP12N01L6ALCZ Mechanical Features
| Dot Resolution | 256×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 54 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.470×0.470 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.470×0.470 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 120.29×30.05 mm (H×V) |
| Bezel Area | 124.3×34.05 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 160×68 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.7/12.0 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SP12N01L6ALCZ Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 90 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 20 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 110/160 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40 (Typ.)(CR≥2, Φ2-Φ1) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
SP12N01L6ALCZ Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in T6963C |
| Driving Method | Duty: 1/64 |
SP12N01L6ALCZ Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 5.0/5.7V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 84.0mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
SP12N01L6ALCZ Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit parallel |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 11.0mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53780-2090, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
