Overview
Specification
SP14Q001-C1

SP14Q001-C1 Basic Information
| Panel Model | SP14Q001-C1 |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | STN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| SP14Q001-C1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
SP14Q001-C1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Active Area | 115.185×86.385 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
SP14Q001-C1 Optical Features
| Display Mode | STN |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
SP14Q001-C1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
SP14Q001-C1 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
