Overview
Specification
SP14Q006-TZA

SP14Q006-TZA Basic Information
| Panel Model | SP14Q006-TZA |
|---|---|
| Panel Brand | KOE |
| Descrition | FSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| SP14Q006-TZA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
SP14Q006-TZA Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 115.185×86.385 mm (H×V) |
| Bezel Area | 122.0×92.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.4 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
SP14Q006-TZA Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 40 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 336/148 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
SP14Q006-TZA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driving Method | Duty: 1/240 |
SP14Q006-TZA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 5.0/5.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
SP14Q006-TZA Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Interface Type | FPC |
