Overview
Specification
ST3151A04-7

ST3151A04-7 Basic Information
| Panel Model | ST3151A04-7 |
|---|---|
| Panel Brand | CSOT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ST3151A04-7 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ST3151A04-7 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.17025×0.51075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.51075×0.51075 mm (H×V) |
| Weight | 0.92Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 2%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 697.685×392.256 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 714.835×410.57 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.45 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ST3151A04-7 Optical Features
| Display Mode | HVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 6.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
ST3151A04-7 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
ST3151A04-7 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
ST3151A04-7 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.31/0.41A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | P-TWO - 196474-30041-3, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
