Overview
Specification
SVGA050SW

SVGA050SW Basic Information
| Panel Model | SVGA050SW |
|---|---|
| Panel Brand | OLiGHTEK |
| Descrition | AM-OLED ,0.50 inch, 800×600 |
| Panel Type | AM-OLED |
| SVGA050SW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 65 °C |
SVGA050SW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(LCR)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | LCR Vertical Stripe |
| Pixel Density | 2004 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0042×0.0126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0126×0.0126 mm (H×V) |
| Weight | 2g (Max.) |
| Active Area | 10.13×7.61 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 22×17 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.6 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
SVGA050SW Optical Features
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Grayscale(W) (8-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
SVGA050SW Electronics Feature
| Total Power Consumption | 200mW (Max.) |
|---|
SVGA050SW Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
