Overview
Specification
SVGA097SC

SVGA097SC Basic Information
| Panel Model | SVGA097SC |
|---|---|
| Panel Brand | OLiGHTEK |
| Descrition | AM-OLED ,0.97 inch, 800×600 |
| Panel Type | AM-OLED |
| SVGA097SC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 65 °C |
SVGA097SC Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 1026 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0083×0.0246 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0246×0.0246 mm (H×V) |
| Weight | 1.8g (Max.) |
| Active Area | 19.78×14.86 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 26×26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.6 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
SVGA097SC Optical Features
| Brightness | 70 cd/m² (Min.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | N |
SVGA097SC Electronics Feature
| Total Power Consumption | 120mW (Max.) |
|---|
SVGA097SC Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
