Overview
Specification
T350MCQD-01
T350MCQD-01 Basic Information
| Panel Model | T350MCQD-01 |
|---|---|
| Panel Brand | Varitronix |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T350MCQD-01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 65 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
T350MCQD-01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 43/48g (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.08×54.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.25±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
T350MCQD-01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/60/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
T350MCQD-01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
T350MCQD-01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 20V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 400mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
T350MCQD-01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/4.9/18.0/-10.0V (Typ.)(VCC/DDVDH/VGH/VGL) |
| Interface Type | FPC |
