Overview
Specification
T350MCQN-05
T350MCQN-05 Basic Information
| Panel Model | T350MCQN-05 |
|---|---|
| Panel Brand | Varitronix |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T350MCQN-05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
T350MCQN-05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 73.3×55.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.45±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
T350MCQN-05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.350 |
| Transmissivity | 7.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
T350MCQN-05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in HX8238-A |
T350MCQN-05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 20.0mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
T350MCQN-05 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
