Overview
Specification
T500HVD02.1

T500HVD02.1 Basic Information
| Panel Model | T500HVD02.1 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,50 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T500HVD02.1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
T500HVD02.1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 44 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.19025×0.57075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.57075×0.57075 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 1095.84×616.41 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
T500HVD02.1 Optical Features
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
T500HVD02.1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
T500HVD02.1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
T500HVD02.1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
