Overview
Specification
T650HVD01.1

T650HVD01.1 Basic Information
| Panel Model | T650HVD01.1 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,65 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T650HVD01.1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
T650HVD01.1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 34 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.248×0.744 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.744×0.744 mm (H×V) |
| Active Area | 1428.48×803.52 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
T650HVD01.1 Optical Features
| Display Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 360 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Hi-FRC) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
T650HVD01.1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|
T650HVD01.1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
