Overview
Specification
TA055JVHM02

TA055JVHM02 Basic Information
| Panel Model | TA055JVHM02 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | AM-OLED ,5.5 inch, 720×1280 |
| Panel Type | AM-OLED |
| TA055JVHM02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 125 °C |
TA055JVHM02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 268 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0315×0.0945 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0945×0.0945 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 72.48×149.05 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.57 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch, On-Cell) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
TA055JVHM02 Optical Features
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 100% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1 (Typ.)(Ton+Toff) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TA055JVHM02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
TA055JVHM02 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
TA055JVHM02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8/6.4/4.6V (Typ.)(VDDI/VDD/AVDD/PVDD) |
| Interface Type | Connector |
