Overview
Specification
TC015THEB6
TC015THEB6 Basic Information
| Panel Model | TC015THEB6 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.5 inch, 557×234 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TC015THEB6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TC015THEB6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 557×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 196 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0560×0.0975 mm (H×V) |
| Active Area | 31.22×22.815 mm (H×V) |
TC015THEB6 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Viewing Angle | 40/40/16/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
TC015THEB6 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
TC015THEB6 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
