Overview
Specification
TC015THEBB
TC015THEBB Basic Information
| Panel Model | TC015THEBB |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.5 inch, 557×234 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TC015THEBB Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
TC015THEBB Mechanical Features
| Dot Resolution | 557×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 196 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.056×0.0975 mm (H×V) |
| Weight | 7.0g |
| Active Area | 31.22×22.815 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37.1×32.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.85 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TC015THEBB Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/16/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
TC015THEBB Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
TC015THEBB Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 3.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 72mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TC015THEBB Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB |
| Interface Type | FPC |
