Overview
Specification
TC015TREA2

TC015TREA2 Basic Information
| Panel Model | TC015TREA2 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.5 inch, 490×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TC015TREA2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Supports NTSC/PAL system |
TC015TREA2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 490×240 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 191 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.0950 mm (H×V) |
| Surface | Antireflection |
| Active Area | 31.115×22.8 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
TC015TREA2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 260 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Viewing Angle | 40/40/20/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
TC015TREA2 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
TC015TREA2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
TC015TREA2 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB |
| Interface Type | FPC |
