Overview
Specification
TC028SHEA1
TC028SHEA1 Basic Information
| Panel Model | TC028SHEA1 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TC028SHEA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 75 °C |
TC028SHEA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 144 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0585×0.1755 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1755×0.1755 mm (H×V) |
| Weight | 20g |
| Active Area | 42.12×56.16 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.54×68.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.375 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TC028SHEA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 110 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 12/13 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/55 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 7/10% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TC028SHEA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TC028SHEA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 14.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 18/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 259mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TC028SHEA1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 10.0/10.0/-6.5V (Typ.)(VVDD/VVEE/HVDD) |
| Input Current for Panel | 0.01/0.009/0.42mA (Typ.)(VIDD/VIEE/HIDD) |
| Interface Type | FPC |
