Overview
Specification
TC06D315VM

TC06D315VM Basic Information
| Panel Model | TC06D315VM |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TC06D315VM Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
TC06D315VM Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 33.84×45.12 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 36.84×51.92 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TC06D315VM Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Response Time | 17/17 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.2% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TC06D315VM Electronics Feature
| Driver IC | Suggest LDS285 |
|---|
TC06D315VM Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
TC06D315VM Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
