Overview
Specification
TCG043WQLBAANN-GN00

TCG043WQLBAANN-GN00 Basic Information
| Panel Model | TCG043WQLBAANN-GN00 |
|---|---|
| Panel Brand | Kyocera |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TCG043WQLBAANN-GN00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TCG043WQLBAANN-GN00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 75g |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 98.7×57.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.9±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TCG043WQLBAANN-GN00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 46% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | N |
TCG043WQLBAANN-GN00 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TCG043WQLBAANN-GN00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 70K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 21.0/24.7V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 60mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TCG043WQLBAANN-GN00 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 14.2/21.3mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
