Overview
Specification
TCG075VG2CC-G00

TCG075VG2CC-G00 Basic Information
| Panel Model | TCG075VG2CC-G00 |
|---|---|
| Panel Brand | Kyocera |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.5 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TCG075VG2CC-G00 Price | Request Price & Lead Time |
TCG075VG2CC-G00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 107 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.079×0.237 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.237×0.237 mm (H×V) |
| Active Area | 151.68×113.76 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TCG075VG2CC-G00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
TCG075VG2CC-G00 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
TCG075VG2CC-G00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TCG075VG2CC-G00 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
