Overview
Specification
TD014THEB1
TD014THEB1 Basic Information
| Panel Model | TD014THEB1 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.4 inch, 128×128 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD014THEB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD014THEB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 5.76g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 24.384×24.384 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37.6×35.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.1±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD014THEB1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/35/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.321; Wy:0.348 |
| Reflectance Ratio | 1.5% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TD014THEB1 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 5.5mW (Typ.) |
|---|
TD014THEB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 7.2/8.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 108mW (Typ,) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD014THEB1 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCC/VIH) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
