Overview
Specification
TD016SHEC1
TD016SHEC1 Basic Information
| Panel Model | TD016SHEC1 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.6 inch, 128×128 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD016SHEC1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD016SHEC1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 7.8±0.5g |
| Active Area | 28.608×28.608 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 32.61×37.21 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.2 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD016SHEC1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 15:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/60 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 10/15% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TD016SHEC1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TD016SHEC1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 7.2/8.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 108mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
TD016SHEC1 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.)(VCC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.25V; 2.7V≤VIH≤3.0V |
| Interface Type | FPC |
