Overview
Specification
TD018DHEC1

TD018DHEC1 Basic Information
| Panel Model | TD018DHEC1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.8 inch, 128×160 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD018DHEC1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Dual Display: 1.8" TMR + 1.2" TransflectiveLTPS |
TD018DHEC1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 28.032×35.04 mm (H×V) |
| Touch Panel | Without |
TD018DHEC1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Viewing Angle | 60/60/40/45 (Typ.) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
