Overview
Specification
TD018DREA1
TD018DREA1 Basic Information
| Panel Model | TD018DREA1 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,1.8 inch, 128×160 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD018DREA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Dualview |
TD018DREA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 11.2g |
| Active Area | 28.032×35.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34×47.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.3 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TD018DREA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Viewing Angle | 60/60/60/35 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.43/1.67 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD018DREA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
TD018DREA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 8.85/10.4/11.6V (Min |
| Lamp Current | 15/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 156.38 (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD018DREA1 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCC/VIH) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXK7L30227, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
