Overview
Specification
TD020THED2

TD020THED2 Basic Information
| Panel Model | TD020THED2 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.0 inch, 640×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD020THED2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD020THED2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×240 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 160 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.127 mm (H×V) |
| Weight | 10.5g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 40.672×30.48 mm (H×V) |
| Bezel Area | 43.1×32.78 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 46.1×40.96 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.68/2.78 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD020THED2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 13/22 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/20/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
TD020THED2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
TD020THED2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 7.2/8.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/23mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 144/184mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD020THED2 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601 |
| Input Voltage for Panel | 3.0V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 50/60mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
