Overview
Specification
TD020THEE5

TD020THEE5 Basic Information
| Panel Model | TD020THEE5 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.0 inch, 176×220 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD020THEE5 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD020THEE5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Active Area | 31.68×39.6 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TD020THEE5 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 40/40/50/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.329; Wy:0.349 |
| Sunlight Readable | N |
TD020THEE5 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
TD020THEE5 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
