Overview
Specification
TD020THEE7

TD020THEE7 Basic Information
| Panel Model | TD020THEE7 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.0 inch, 176×220 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD020THEE7 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD020THEE7 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Active Area | 31.68×39.6 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
TD020THEE7 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
TD020THEE7 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
