Overview
Specification
TD024THEB5
TD024THEB5 Basic Information
| Panel Model | TD024THEB5 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.4 inch, 480×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD024THEB5 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD024THEB5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×240 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.149 mm (H×V) |
| Active Area | 48.05×35.76 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
TD024THEB5 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Sunlight Readable | N |
TD024THEB5 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
