Overview
Specification
TD024TREA1

TD024TREA1 Basic Information
| Panel Model | TD024TREA1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.4 inch, 480×640 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD024TREA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
TD024TREA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
TD024TREA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 50/50/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
TD024TREA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
