Overview
Specification
TD025WHEB1
TD025WHEB1 Basic Information
| Panel Model | TD025WHEB1 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD025WHEB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TD025WHEB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.053×0.159 mm (H×V) |
| Active Area | 50.91×38.16 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
TD025WHEB1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 50/50/35/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
TD025WHEB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
TD025WHEB1 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601 |
