Overview
Specification
TD028THED1

TD028THED1 Basic Information
| Panel Model | TD028THED1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD028THED1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
TD028THED1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | 15.02g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 52.9×71.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TD028THED1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/11 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/55/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD028THED1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
TD028THED1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 16.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 330mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
TD028THED1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8/5.7V (Typ.)(VDD1/VDD2/AVDD) |
| Voltage for Display Signals | VSS≤VIL≤0.2VDD1; 0.8VDD1≤VIH≤VDD1+0.3V |
