Overview
Specification
TD028TTEC1

TD028TTEC1 Basic Information
| Panel Model | TD028TTEC1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.8 inch, 480×640 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD028TTEC1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
TD028TTEC1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 282 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.030×0.090 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.090×0.090 mm (H×V) |
| Weight | 25±3G |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 52.9×73.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.24/3.5 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TD028TTEC1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 55/55/55/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.313 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD028TTEC1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 355.9mW (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TD028TTEC1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 13.3/16.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 23mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 305.9mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD028TTEC1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.0V (Typ.)(VDC/VDDIO) |
| Input Current for Panel | 15/0.04mA (Typ.)(IDC/IDDIO) |
| Panel Power Consumption | 50/60mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
