Overview
Specification
TD030WHEA1

TD030WHEA1 Basic Information
| Panel Model | TD030WHEA1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD030WHEA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
TD030WHEA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0625×0.1875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1875×0.1875 mm (H×V) |
| Weight | 19.5g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 60.03×45 mm (H×V) |
| Bezel Area | 62.73×47.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.2×51.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.58 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD030WHEA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
TD030WHEA1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TD030WHEA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 9.6/10.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 23/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 220.8/270.0mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD030WHEA1 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 50/60mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
