Overview
Specification
TD035STEB1
TD035STEB1 Basic Information
| Panel Model | TD035STEB1 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD035STEB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
TD035STEB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 42g |
| Active Area | 53.64×71.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 56.14×74.02 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64×85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.05/4.9 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TD035STEB1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 39% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/60/45/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 10/15% (Typ./Max.) |
| Sunlight Readable | Y |
TD035STEB1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 482mW (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TD035STEB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.8/11.7V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 432mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD035STEB1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/4.5/11.1/-7V (Typ.)(VCC3/VCC5/VDD/VEE) |
| Input Current for Panel | 1.7/5.5/1.2/0.01mA (Typ.)(ICC3/ICC5/IDD/IVEE) |
| Panel Power Consumption | 50mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
