Overview
Specification
TD035STEE1

TD035STEE1 Basic Information
| Panel Model | TD035STEE1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 480×640 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD035STEE1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC, VGA/QVGA mode |
TD035STEE1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 228 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.037×0.111 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.111×0.111 mm (H×V) |
| Weight | 45.05±0.5g |
| Active Area | 53.28×71.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64×85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.4 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TD035STEE1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 37% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/70 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 3/5% (Typ./Max.) |
| Sunlight Readable | Y |
TD035STEE1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
TD035STEE1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 5K(Min.) (Hours) |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 432mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
TD035STEE1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.0V (Typ.)(VDDIO/VDC) |
| Panel Power Consumption | 76.89mW (Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDDIO; 0.8VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | Connector |
