Overview
Specification
TD035TTEA1

TD035TTEA1 Basic Information
| Panel Model | TD035TTEA1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD035TTEA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 125 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
TD035TTEA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.08×54.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.0±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TD035TTEA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 340 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TD035TTEA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
TD035TTEA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamps Power Consumption | 384mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TD035TTEA1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDDC/VDDIO) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Panel Power Consumption | 40mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDDIO; 0.7VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
