Overview
Specification
TD070WGCB2
TD070WGCB2 Basic Information
| Panel Model | TD070WGCB2 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,7.0 inch, 854×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD070WGCB2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | NTSC and PAL format are compatible |
TD070WGCB2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 854(RGB)×480 (FWVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 139 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0605×0.1815 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1815×0.1815 mm (H×V) |
| Weight | 215±5g |
| Active Area | 155×87.12 mm (H×V) |
| Bezel Area | 159.6×91.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 166.4×106.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.5±0.4 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD070WGCB2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 7/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
TD070WGCB2 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
TD070WGCB2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 400V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/5.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/50/55KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 470V (Max.) |
| Lamps Power Consumption | 4.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TD070WGCB2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Interface Type | FPC |
