Overview
Specification
TD080WGCA1

TD080WGCA1 Basic Information
| Panel Model | TD080WGCA1 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TD080WGCA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
TD080WGCA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Active Area | 174×104.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 176.4×106.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 190×122 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TD080WGCA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4.5/7.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
TD080WGCA1 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
TD080WGCA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Current | 6.0mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TD080WGCA1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10/-6 (Typ.)(VDD/AVDD/VEE) |
