Overview
Specification
TF022TUYC8
TF022TUYC8 Basic Information
| Panel Model | TF022TUYC8 |
|---|---|
| Panel Brand | Toppoly |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TF022TUYC8 Price | Request Price & Lead Time |
TF022TUYC8 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Active Area | 33.84×45.12 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 38.34×53.72 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.1±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TF022TUYC8 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
TF022TUYC8 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
