Overview
Specification
TFT1P6430-E
TFT1P6430-E Basic Information
| Panel Model | TFT1P6430-E |
|---|---|
| Panel Brand | TRULY |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TFT1P6430-E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TFT1P6430-E Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 48.96×73.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 51.16×75.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.26×84.69 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TFT1P6430-E Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
TFT1P6430-E Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | TBD |
| Driver IC | Built-in HX8357-C |
TFT1P6430-E Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TFT1P6430-E Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3IOVCC; 0.7IOVCC≤VIH≤IOVCC |
| Interface Type | FPC |
