Overview
Specification
TFT1P7134-E
TFT1P7134-E Basic Information
| Panel Model | TFT1P7134-E |
|---|---|
| Panel Brand | TRULY |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TFT1P7134-E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TFT1P7134-E Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 164 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0515×0.1545 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1545×0.1545 mm (H×V) |
| Active Area | 49.44×74.16 mm (H×V) |
| Bezel Area | 51.04×75.76 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.26×84.69 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.20±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TFT1P7134-E Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 370 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Response Time | 48 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.2981; Wy:0.3145 |
| White Variation | 1.18/1.30 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
TFT1P7134-E Electronics Feature
| Total Power Consumption | 454mW |
|---|
TFT1P7134-E Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 3.2±0.2V |
| Lamp Current | 15.0mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TFT1P7134-E Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Input Current for Panel | 29.73/59.46mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
