Overview
Specification
TFTMD084036

TFTMD084036 Basic Information
| Panel Model | TFTMD084036 |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.4 inch, 1600×2560 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TFTMD084036 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TFTMD084036 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600RG(BG)×2560 (WQXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 358 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0236×0.0708 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0708×0.0708 mm (H×V) |
| Weight | 29.4±3g |
| Surface | Clear, Hard coating (2H) |
| Active Area | 113.28×181.248 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 117.08×190.548 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.65 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TFTMD084036 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.36% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TFTMD084036 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in R63319 |
TFTMD084036 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TFTMD084036 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.4/-5.4V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | 33/21/12.5mA (Typ.)(IOICC/ISP/ISN) |
| Interface Type | Connector |
