Overview
Specification
TJ123NP01AA

TJ123NP01AA Basic Information
| Panel Model | TJ123NP01AA |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,12.3 inch, 1280×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TJ123NP01AA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
TJ123NP01AA Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×480 (DVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 111 PPI |
| Aspect Ratio | 8:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.076×0.228 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.228×0.228 mm (H×V) |
| Active Area | 291.84×109.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 294.0×112.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 333.8×134.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.0/44.1 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TJ123NP01AA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/55/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
TJ123NP01AA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TJ123NP01AA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
TJ123NP01AA Signal Interface
| Signal Category | TTL/RSDS |
|---|---|
| Signal Class | TTL/RSDS (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | FPC |
