Overview
Specification
TL049JDXP01

TL049JDXP01 Basic Information
| Panel Model | TL049JDXP01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TL049JDXP01 Price | Request Price & Lead Time |
TL049JDXP01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 296 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.286×0.858 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.858×0.858 mm (H×V) |
| Active Area | 61.776×109.824 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.28×114.97 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.62 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TL049JDXP01 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
TL049JDXP01 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in NT35590 |
|---|
TL049JDXP01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
TL049JDXP01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
