Overview
Specification
TL049JDXP02

TL049JDXP02 Basic Information
| Panel Model | TL049JDXP02 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TL049JDXP02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
TL049JDXP02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 296 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0286×0.0858 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0858×0.0858 mm (H×V) |
| Weight | 19.0±2.0g |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 61.776×109.824 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.28×116.97 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.63 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TL049JDXP02 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.294; Wy:0.327 |
| White Variation | 1.11/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TL049JDXP02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in NT35590 |
TL049JDXP02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 15.0/16.0V (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 600/640mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TL049JDXP02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for Panel | 22/20mA (Typ.)(IOICC/ICC) |
| Interface Type | FPC |
