Overview
Specification
TL050VGXP01

TL050VGXP01 Basic Information
| Panel Model | TL050VGXP01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TL050VGXP01 Price | Request Price & Lead Time |
TL050VGXP01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 443 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0191×0.0573 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0573×0.0573 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 61.884×110.016 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.89×116.57 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.36 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TL050VGXP01 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Sunlight Readable | N |
TL050VGXP01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
