Overview
Specification
TL055VGXP01

TL055VGXP01 Basic Information
| Panel Model | TL055VGXP01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.5 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| TL055VGXP01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TL055VGXP01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 403 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.04×127.31 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.36 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TL055VGXP01 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.4% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TL055VGXP01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Suggest R63315 |
TL055VGXP01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
