Overview
Specification
TM014FDH01

TM014FDH01 Basic Information
| Panel Model | TM014FDH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.45 inch, 128×128 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM014FDH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM014FDH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.06778×0.2034 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2034×0.2034 mm (H×V) |
| Weight | 4.52g |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 26.035×26.035 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 33.35×41.64 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM014FDH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.295; Wy:0.307 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM014FDH01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in HX8353-C |
TM014FDH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./max.) |
| Lamps Power Consumption | 64mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM014FDH01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.)(VDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
