Overview
Specification
TM017FDH19

TM017FDH19 Basic Information
| Panel Model | TM017FDH19 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.8 inch, 128×160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM017FDH19 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | CPU 8 bits |
TM017FDH19 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 28.032×35.04 mm (H×V) |
| Bezel Area | 29.03×36.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34.7×47 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.60 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM017FDH19 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/30 (Typ./Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.289; Wy:0.314 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM017FDH19 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in HX8353-D |
TM017FDH19 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 128mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM017FDH19 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Interface Type | FPC |
